Správná izolace podlahy v bytě
Izolace podlahy nejen zachovává v místnosti teplo a šetří peníze za vytápění, ale také přispívá k vytvoření vrstvy pohlcující zvuk a nabízí tak pohodlnější bydlení. Na co se zaměřit při její realizaci?
„Jestliže bydlíte v panelovém domě, kde jsou nové podlahy, měla by pod samotnou podlahou být i kročejová izolace, což je speciální typ zvukové izolace podlahy proti hluku vznikajícímu například při chůzi, dusotu nebo posouvání židlí. Zamezuje přílišnému přenosu zvuku nejen pod vámi, ale i v místnostech, jež sousedí s tou, kterou řešíte,“ říká Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach. V případě, že je tato izolace nedostačující, může dojít ke zvýšení podlahy a ideálně k odhlučnění stropu pod danou podlahou.
Při pokládání nové podlahy je třeba myslet na to, že musí mít několik vrstev. „Základem je pevná vrstva neboli pevný podklad, nejčastěji z betonu. Dále první vrstva podlahy, což jsou dřevovláknité desky nebo desky z minerální vlny, dále desky na správný přenos tlaku, které se klidně můžou pokládat ve dvou vrstvách na sebe křížem, kročejová izolace a samotná podlaha,“ uvádí Klička.
Důraz by měl být kladen také na dveře. Pokud jsou nízko, měly by k nim být i menší průřezy a systém kročejového tlumení, který umožňuje vynechání dřevovláknité nebo OSB desky (druh desky vytvořené lisováním velkých dřevních štěpků nebo hoblin ve třech až čtyřech vrstvách). Pro ty, kteří bydlí ve starších bytech, kde se při budování podlahy na zvukové izolace příliš nemyslelo, může být variantou pokládka koberce. Přednosti v podobě množství vzorů a barev, materiálů i tloušťky jsou důvodem, proč koberce zůstávají oblíbenou podlahovou krytinou. Přesto, že se mnohdy pokládají přímo na beton, lze jimi přikrýt i lino či parketové a plovoucí podlahy. Tímto způsobem je tedy možné dosáhnout jisté míry odhlučnění bez jakýchkoli stavebních úprav.