Časopis,  Dům,  Hobby,  Zahrada

A čím budete topit vy?

Kvůli rostoucím cenám plynu a elektřiny přechází stále víc lidí na levnější topení dřevem. Pokud si pokácené stromy sami zpracujete, ušetříte ještě víc.

Vlastnoruční zpracování, tedy vytěžení, pořezání a naštípání palivového dřeva sice obnáší investici do nářadí a nástrojů, ale vzhledem k jejich opakovanému využívání se takový vklad vyplatí. Jen pozor na šetření na nesprávném místě, neboť například s nekvalitními sekerami a pilami bude práce těžká
a dlouhá.


KDYŽ ZAČÍNÁTE V LESE…
Zpracování dřeva může začít už v lese, pokud máte možnost a povolení pokácet si jeden nebo několik stromů. Většina lidí si ale nechá na zahradu dovézt už odvětvené kmeny nebo takzvané metry, na něž se stromy po pokácení nařežou. K obojímu je ideální řetězová pila. Její výběr by měl vycházet z přepokládaného způsobu i frekvence využívání. Pro práci v lese je víceméně nezbytná pila benzinová, přičemž nemusíte nutně volit drahý a výkonný profesionální stroj. Sezonní kácení nebo prořez náletových dřevin na pozemku a jejich zpracování na palivo lze dobře zvládnout i se stroji z kategorie farmářských či hobby pil.


Budete-li zpracovávat dovezené kmeny či polena na zahradě, můžete zvážit i pořízení elektrické, případně akumulátorové řetězové pily. K výhodám těchto typů oproti benzinovým strojům patří provoz, neboť se obejdou bez doplňování paliva, nemusíte u nich měnit svíčky a vyhnete se případných problémům se startováním, s čištěním karburátoru a podobně. U všech pil ale musíte udržovat řetěz ostrý a doplňovat olej na mazání řetězu i lišty. Nevýhodou elektrických pil je nutnost přívodního kabelu nebo dobíjení akumulátorů.

Jak na snadné štípání? A znáte rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem? To vše se dočtete v zářijovém vydání časopisu Praktik. Koupíte ho a http://www.casopisyprovas.cz/ nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis