Časopis,  Dům,  Zahrada

Aby zahrada přežila vaši dovolenou

Jen málokdo má to štěstí, že když odjede na týdenní nebo dvoutýdenní dovolenou, bude mu zahradu zalévat a plody sklízet soused nebo někdo z rodiny. Neznamená to však, že všichni ostatní o zeleninu a květiny přijdou. Zahradu lze na období vaší nepřítomnosti připravit.

Zabránit růstu plevelů a zajistit rostlinám dostatek vody – pokud se vám to povede, mají záhony šanci přežít dovolenou a i po zbytek sezony plodit a kvést. S obojím pomůže černá fólie nebo mulčování.

KŮRU KUPOVAT NEMUSÍTE
K mulčování nemusíte používat jen kupovanou kůru, klidně využijte posečenou trávu i další zbytky ze zahrady jako slámu, rašelinu nebo kompost. Na čerstvě zkypřené záhony by měla přijít šesti- až osmicentimetrová vrstva tohoto organického materiálu. Po dovolené ji pak můžete shrabat a kompostovat anebo zapravit do půdy. Dobře zakořeněnou zeleninu většinou stačí důkladně zalít – nemáte-li závlahový systém, položte do záhonu hadici, nastavte mírný proud a nechte vodu téct klidně i dvě tři hodiny, čas od času hadici posuňte, aby žádné místo nezůstalo nezalité. Tak se voda dostane hluboko do země, odkud ji budou moci rostliny svými kořeny čerpat, a vydrží bez zalití sedm až dvanáct dnů, přičemž platí, že čím je půda lehčí, tím rychleji vysychá.


V květinové zahradě a na záhonu s růžemi, které by měly vypadat pěkně i během vaši nepřítomnost, je lepší rozprostřít mulč z kůry. Aby se do půdy dostaly potřebné živiny, ještě předtím kolem rostlin nasypte rohové piliny. Pokud růžím ustřihnete poupata, podpoříte nasazení nových, která se rozvinou po vašem návratu z dovolené. Stejný postup lze zvolit i u letniček a u trvalek kvetoucích v létě.

A jak se nejlépe postarat o květiny na balkóně nebo v nádobách? Jak si vyrobit zásobník z PET láhve? To se dočte v červencovém Praktiku. Koupíte ho nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis