Jak vybrat brusku
Při výběru domácí brusky se rozhodujte podle toho, jaký materiál potřebujete nejčastěji brousit, a také zda víc využijete brusku stolní, nebo přenosnou ruční. Každý typ najde své využití a nejeden kutil má v dílně brusek několik.
Pořizujete-li si stolní typ, volte kombinovaná provedení, u nichž je na stabilní základně k dispozici například brusný kotouč a brusný pás, případně dva typy kotoučů. Nabízejí také možnost využít různé rychlosti nebo chlazení kotouče vodou. Poslouží zejména k ostření nástrojů od vrtáků a nožů až po sekery, ale i k doladění povrchu nejrůznějších dřevěných výrobků od drobných artefaktů a šperků až po větší plochy.
Stolní brusky se od ručních liší tím, že jsou pevně uchyceny k podstavci, a vy držíte výrobek v ruce a vedete ho zpravidla po otáčející se brusné ploše kotouče, případně po takzvaném nekonečném pásu. To umožňuje pohodlnou práci, omezuje vás však velikost předmětu, který opracováváte. U přenosné elektrické či akumulátorové brusky je to naopak – držíte ji v ruce a můžete s ní kamkoli, dovoluje tedy s trochou nadsázky zbourat ocelovou konstrukci mostu nebo obrousit dřevěnou fasádu chaty. Jde tedy spíš o nářadí pro hrubší práce.
ÚHLOVÁ BRUSKA
Úhlová bruska patří k univerzálnímu dílenskému nářadí, které je obvykle k dispozici na elektrický pohon s nutností připojení k síti, ale stále častěji i v akumulátorovém provedení. Název dává této brusce konstrukční standard, který spočívá v zalomení osy otáčení do pravého úhlu pomocí ozubeného převodu. To umožňuje zejména jednoduché ovládání, práce je tak mnohem snadnější, než kdyby byl brusný kotouč nasazen přímo. Je třeba připomenout, že úhlová bruska patří k nářadí, jež vyžaduje pozornou a opatrnou práci. Kromě kotoučů pro broušení povrchu na ni totiž můžete upevňovat i celou řadu kotoučů řezných, které slouží nejen k dělení oceli či plechu, ale i keramiky, betonu, kamene nebo dřeva. Zvláště při řezání je proto nutné zacházet s úhlovou bruskou velmi opatrně, aby se nesmekla, případně aby vás neporanily odletující jiskry, piliny, prach nebo případně částečky prasklého kotouče. Používejte brýle či obličejový štít a rukavice, chraňte kotouč krytem, nesundávejte šroubovací madlo a vyhněte se různým riskantním kouskům, jako je řezání či broušení jednou rukou nad hlavou a podobně.
Víte, na co použít vibrační brusku a jaké jsou výhody té excentrické? To se dozvíte v březnovém vydání časopisu Praktik. Koupíte ho nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.