Kompostování je zábava!
Spadané listí, shrabaná tráva, usychající stonky a větvičky rostlin, které nás obdarovaly poslední úrodou v sezóně. Co se nehodí na podzimní mulčování, to najde využití v kompostu. A kompost, to je černé zlato zahrádkáře!
Kompost je totiž jedno z nejkvalitnějších přírodních hnojiv, které navíc živiny uvolňuje postupně během celé sezóny. Tenhle poklad plný živin a užitečných mikroorganismů si snadno vyrobíte i sami na zahradě nebo doma v bytě. A jde to úplně bez chemie. O přeměnu organických zbytků na drobivý humus se postarají mikroorganismy, houby a bezobratlí živočichové. Na nás je, abychom jim zajistili dobré podmínky k práci. Základem je pestrý a vhodný „jídelníček“, tma, optimální vlhkost i teplota, a vzduch. A pokud chceme celý proces uspíšit a zlepšit kvalitu kompostu, sáhneme po prospěšných bakteriích, které nám se zpracováním kompostu pomohou. Dobře vyzrálý kompost krásně voní lesem, je příjemný do ruky a má sytou temnou barvu. Tak pojďme na to!
Zakládáme kompost
- Kompostér umístěte na stinné místo, chráněné před velkým deštěm korunami stromů nebo stříškou. Měl by stát na rovině, aby se nesesouval a měl co největší kontakt s půdou. Ideální je volné dno s jemným pletivem, kterým snadno projdou užitečné mikroorganismy, červy a žížaly, ale nedovolí vstoupit myším a dalším hlodavcům.
- Teď si připravte dva druhy organického materiálu – hnědý a zelený. Do „zeleného“ materiálu se počítá všechno, co je čerstvé a vlhké: Posečená tráva, zbytky ovoce a zeleniny, kávová sedlina, vylouhovaný čaj nebo chlévský hnůj. Mezi „hnědý“ materiál patří dřevo, sláma, štěpka, seno, popel z dřevěného uhlí, suché listí, a dokonce i podestýlka od králíka.
- Na spodek kompostu vyskládejte vzdušný hnědý materiál asi do výše patnácti centimetrů. Dobře poslouží nalámané větvičky nebo kůra. Teď přijde na řadu tenčí, asi pěti až sedmi centimetrová vrstva „zeleného materiálu“. Vrstvy střídáme a vždy se řídíme zlatým kompostovacím pravidlem: Na 1 díl čerstvého zeleného materiálu bohatého na dusík patří 2 až 3 díly staršího hnědého bioodpadu, který kompost zásobuje uhlíkem. Na jeden díl zeleného, dva až tři díly hnědého.
- Na vrch dejte hnědou vrstvu. Omezíte tak výskyt ovocných mušek a zápach. Můžete využít i zeminu nebo zralý kompost. Ten dodá i „startovací“ směs mikroorganismů. Kompost miluje různorodost! Proto nemíchejte jen zelené s hnědým, ale taky: vlhké a suché, porézní a hutné.
Trochu tomu pomůžeme
Kompost hned od druhé vrstvy zalijte probiotiky pro kompost weiki a posypte přírodním urychlovačem kompostu na bázi bramborového škrobu weiki. Probiotika s urychlovačem se společnými silami postarají o rychlejší rozklad, potlačí vznik plísní, pomůžou zlikvidovat zárodky nemocí i plevelů, sníží zápach a zafixují v kompostu živiny. Ve správně založeném kompostu užitečné bakterie okamžitě spustí rozkladné procesy, na jejichž konci váš čeká nadýchaný drobivý humus. Už do dvou dnů se kompost zahřeje na 50 až 70 stupňů Celsia. Horká fáze probíhá několik dní až týdnů. Díky tomu můžete klidně spát, protože semínka nevítaných plevelů, patogeny i další zárodky nemocí budou zahubeny. Použití weiki pro kompost je jednoduché: Lahvičku vyndáme z tuby, protřepeme a potom už jen dávkujeme pomocí víčka. Sedm víček weiki a 5 litrů odstáté vody vytvoří probiotický koktejl, kterým postupně pokropíme jednotlivé vrstvy kompostu vysoké zhruba 20 centimetrů. Jedno balení vystačí na metr krychlový kompostu.
Tip
Kompost krmte postupně, protože tlením bude sesedat. Kromě výživy potřebují některé druhy bakterií a houby kyslík, proto nechte větrací otvory otevřené. Nesmíte zapomenout ani na vodu. Nepotřebujete žádné rozbory vlhkosti, stačí vzít kompost do ruky, stisknout a pokud vám v dlani zůstane měkký knedlíček, je kompost napitý tak akorát. Pokud z kompostu vytéká voda, je vlhký až moc a mohl by začít hnít. Naopak pokud se rozpadne v dlani, je suchý a potřebuje zalít.
Tohle nikdy!
Použití probiotik výrazně urychlí celý proces rozkladu, redukuje zápach a brání průniku dusíkatých látek do spodních vod. Taky nám díky nim kompost odpustí nějakou tu chybičku ve složení materiálu. Přesto jsou věci, které do kompostu nikdy, nikdy, nikdy nepřidáváme.
- Zbytky masa a kostí
- Mléčné výrobky
- Tuk, oleje
- Použité plenky, výkaly od kočky
- Zbytky rostlin postižené plísní, nebo jinou nemocí (kterou bychom si jinak rozšířili po celé zahradě)
- Potištěnou lepenku, noviny a časopisy
- Kosmetiku, barvy, čistící prostředky
- Popel z cigaret
Jak zazimovat už založený kompost
Kompost už nějakou tu dobu máte a rádi byste ho na zimu udrželi v kondici. Jak na to? V první řadě kompost přeskládejte. To jednotlivé vrstvy promíchá a provzdušní. Při přehazování kompostu do jednotlivých vrstev přidávejte probiotika weiki pro kompost. A stejně jako při zakládání kompostu – pokud chcete využít synergie, přisypte rovnou i urychlovač kompostu. Pokud nemáte krytý kompostér, přikryjte kompost černou fólií. Zadrží potřebnou vlhkost i teplo a zároveň zabrání, aby vám podzimní lijáky udělaly z hýčkaného kompostu rozmočené bláto.
Co když nemáte zahradu?
Nevadí! Dnes už si můžete vybrat hned mezi dvěma technologiemi domácího kompostování. Pro takzvané vermikompostování potřebujete vermikompostér a násadu žížalek. Ve vyšší nádobě kompostéru bude vznikat kompost a do spodní odtéká žížalí čaj, skvělé hnojivo pro pokojovky a balkonové rostlinky. Pokud žížaly v bytě nechcete, zvolte asijskou metodu Bokashi. Ta funguje na principu fermentace bez přítomnosti vzduchu a o rozklad se starají užitečné bakterie. Do nádoby vložte organický odpad, pokropte probiotiky pro kompost, posypete urychlovačem kompostu nebo bokashi směsí, směs upěchujete a uzavřete. Už po dvou týdnech vzniká v kompostéru tekutina, tzv. „Bokashi čaj“, která můžete ve zředěné formě používat například k hnojení pokojových rostlin.
(Foto: Shutterstock a weiki, text: Adéla Steinová)