Neobyčejná kladiva
Vrtací, sekací a bourací kladiva mohou udělat kolem domu a na zahradě hodně práce, přesto je namístě před jejich nákupem zvážit, zda je opravu potřebujete. Jde o drahé a velké nářadí a byla by škoda, kdyby zahálelo proto, že pro něj nenajdete vhodné využití.
Tyto stroje potřebujete při vrtání děr do betonu nebo při osekávání starých obkládaček, při vysekávání instalačních drážek, bourání chlívku, nebo rozbíjení starých betonových podlah. K různým pracím ovšem potřebujete různé stroje.
Energie úderu
V nabídce hobby marketů i e-shopů s elektrickým nářadím najdete tyto užitečné stroje zejména v kategorii vrtacích a sekacích kladiv. Na první pohled se podobají klasickým elektrickým vrtačkám, mnohé typy nabízejí i kombinované funkce – tedy například vrtání s příklepem a sekání – a jejich hmotnost se pohybuje od dvou do pěti až sedmi kilogramů. Zatímco lehčí jsou mnohdy víceméně k nerozeznání podobné běžným vrtačkám, u těžších ovlivňuje jejich vzhled mohutnější pohonná jednotka a ergonomie úchopu a držení lépe uzpůsobená vyšší hmotnosti. To je důležité, protože pracovat delší dobu s víc než pětikilovým vibrujícím přístrojem je poměrně náročné a jeho držení by mělo být co nejpohodlnější. Podstatným faktorem ovlivňujícím výkon přístroje je energie úderu, udávaná v joulech (J). S vyšší hodnotou je vrtání účinnější, jde rychleji a snáz, námaha při práci je tak menší.
Víte ale, jaký je rozdíl mezi vrtacím, sekacím a kombinovaným kladivem? A k čemu je kolem domu využijete? Odpovědi najdete v říjnovém vydání časopisu Praktik. Koupíte ho na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.