Připravte záhony na jaro
Už od konce února, když přestává mrznout a sněhová pokrývka mizí, je čas na přípravu zeleninových záhonů na nadcházející pěstební sezonu.
Část plochy určené pro pěstování bychom měli vyhradit také květinám a rostlinám, které přilákají včely, čmeláky a další opylovače. Podpoříme tím nejen zachování hmyzích druhů, ale zároveň i lepší opylování užitkových rostlin, které díky tomu přinesou větší úrodu. Z vhodných druhů jmenujme například jetel, který pomáhá udržet ekonomické a ekologické hledisko v rovnováze.
Stařina a listí musí pryč
S předstihem si připravíme rýč, hrábě, motyku, kypřič a veškeré nářadí a nástroje. Přiostření rýče, nůžek a zahradního nože nám výrazně ulehčí namáhavou fyzickou práci. Zkontrolujeme také zahradní hadici a zahradní vodovodní kohoutek včetně přístupných těsnění. Jakmile ustoupí mrazy, můžeme se pustit do práce. Všechen starý rostlinný materiál z loňského roku je potřeba buď dát na kompost, nebo zarýt do půdy. Zvlášť důležité je odstranit spadané listí, protože jeho tlení probíhá velmi pomalu, může se pod ním hromadit vlhkost, což je ideální pro tvorbu plísní.
Jak na přípravu půdy
Horní vrstva půdy může být po zimě hodně stlačená a „utlučená“ tíhou sněhu a je potřeba ji nakypřit a zlehčit, aby se provzdušnila a aby mohla optimálně přijímat vodu. Jen tak budou semínka a sazeničky dobře klíčit a růst. Při kypření je vhodné zapracovat do půdy hnojivo. Nejlepší je dobře uleželý koňský hnůj nebo vyzrálý kompost…
Více se dočtete v březnovém čísle 03/2022, které je v prodeji na novinových stáncích, na e-shopu www.casopisyprovas.cz nebo také elektronicky na www.casopispresinternet.cz
(Text: Marcela Mádrová, foto: Shutterstock)