Soustružení dřeva
Obrábět dřevo na soustruhu můžete pro radost, ale lze v tom dosáhnout i řemeslného mistrovství a zajímavých výdělků. Potřebné vybavení nestojí statisíce, ale za kvalitu a za minimum omezení při práci se samozřejmě platí.
Kromě věcí, které lze zařadit k dekorativním a užitkovým předmětům, se na soustruhu dají vyrábět i některé díly dřevěného nábytku. Většina lidí si ale pořizuje stroj na obrábění dřeva k tomu, aby vytvářeli misky, svícny, vázy, korpusy pro mlýnky na koření, dózy a nádoby či další zajímavé věcí, u nichž se může zajímavě kombinovat a opracovávat například dřevo a akrylátová pryskyřice.
Co je potřeba
Základem vybavení je elektrický soustruh, do nějž se dřevěný obrobek pevně upne na trn či na sklíčidlo, což je lepší, flexibilnější a bezpečnější varianta. Po zapnutí soustruhu se takto upevněné dřevo roztočí a soustružník je opracovává speciálními dláty různých tvarů a velikostí. Ta drží v ruce, což vyžaduje cvik a praxi, která je základem postupně získané řemeslné zručnosti při této práci. Soustruhy mají nejrůznější nastavitelné opory, ale podíl zkušené ruky soustružníka je zásadní.
Dřevo se otáčí poměrně rychle, odletují třísky a hobliny, broušení vytváří množství prachu a upnutý špalík se může rozletět na kusy a zasáhnout vás do obličeje. Ochranný štít je proto naprostou nutností. Zvažte i pořízení odsávačky prachu.
Základem pro pohodlnou práci, která vás po pár hodinách neodradí, je soustruh dostatečně stabilní, přičemž nemusí nutně stát na masivních litinových nohách, ale nesmí se klepat a vibrovat. Dostatečně flexibilní systémy upnutí obrobku stejně jako posuvné opory pro ruku s dlátem i snadná manipulace při nasazování a sundávání obráběného dřevěného dílu vás zbaví překážek, které obrábění zbytečně komplikují.
Podle čeho si vybrat soustruh a jestli se vyplatí připlatit si za kvalitu, se dozvíte v říjnovém časopisu Praktik. Ten koupíte nejen v trafikách, ale jednoduše také na www.casopisyprovas.cz nebo ihned elektronicky na www.casopispresinternet.cz.