Správné broušení povrchu dřeva
Před novým nátěrem je potřeba obrousit zahradní nábytek, terasová prkna, konstrukci pergoly nebo dveře. Jedná se o jeden z nejčastějších pracovních úkonů v dílně či kolem domu. Ideální jsou k tomu ruční elektrické brusky, využít ale můžete i stolní nářadí.
Pro jemné i hrubé broušení je nejlepší rotující smirkový kotouč, případně smirkové pásy na různých typech brusek. Brousit lze samozřejmě také manuálně, což je však na větších plochách poměrně pracné. Ale například pro jemnou úpravu povrchu jsou nepostradatelné brusné houbičky s různou strukturou zrnitosti. Důležitým požadavkem na jakýkoli rotující brusný nástroj je, aby pokud možno nezanechával viditelné stopy, což se děje, když se kotouč do dřeva nestejnoměrně zakusuje. S některými typy nářadí je jen velmi obtížné docílit stejnoměrně hladkého povrchu, zvláště na větších plochách, jako je například stolová deska. Šikovnou pomůcku představuje nástavec na vrtačku se suchým zipem, na nějž se upevňuje brusný smirkový kotouč. Lze ho použít spíše na hrubou práci, k odstranění odlupující se vrstvy staré silnovrstvé lazury nebo k dohlazení povrchu trámků či kulatiny. S větším úběrem materiálu, ovšem bez možnosti rovnoměrně odstranit silnou vrstvu, je nutné počítat i u příslušných nástavců na úhlovou brusku. Skvělým „pracantem“ na úhlové brusce je například lamelový smirkový kotouč, ale používejte ho spíše k hrubování, tedy základnímu obroušení a očištění povrchu…
Více se dočtete v březnovém čísle 03/2022, které je v prodeji na novinových stáncích, na e-shopu www.casopisyprovas.cz nebo také elektronicky na www.casopispresinternet.cz
(Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock)