Zřizujeme sladkovodní akvárium
Akvárium je krásný a uklidňující doplněk domácnosti. Nicméně je určitě dobré si předem rozmyslet pár věcí a také počítat s tím, že může trvat až tři měsíce, než bude akvárium vypadat přesně tak, jak si představujete.
Možná si myslíte, že největší oříšek při pořízení akvária představuje otázka, kam ho dát, aby co nejlépe ladilo s interiérem. To je však pravda jen z části. „Mezi základní věci, které je potřeba znát, patří například tvrdost vody. Čím tvrdší voda, tím méně je vhodná pro rostliny. Tvrdá voda ale není vhodná ani pro ryby z Amazonie, hlavně pokud byste se chtěli pustit do odchovávání nových přírůstků,“ upozorňuje dlouholetý akvarista Radek Baroch, který se zabývá instalací a servisem sladkovodních akvárií ve společnosti Akvaria.cz. Tvrdost vody ovšem neznamená neřešitelný problém. Méně náročné rostliny ji snášejí stejně jako ryby z afrických biotopů. Ty ji naopak mají rády. „Vždycky je dobré vodu otestovat, zjistit, zda není kvůli tvrdosti upravována takzvaným změkčovačem. Pokud ano, je vždy lepší používat vodu neupravenou a s ní teprve dále pracovat. Vodě po použití změkčovače totiž chybí důležité ionty, které se nedají jen tak snadno doplnit,“ vysvětluje akvarista.
Kam s ním?
Po zjištění stavu vody přichází na řadu výběr umístění vodní nádrže. Při něm je důležité, aby se dobře sladily estetické požadavky majitelů bytu s potřebami samotného akvária. I v tomto případě je vhodná minimálně konzultace s profesionály, protože ne každé provedení vodního světa se hodí do každé místnosti nebo ke každému nábytku. Výhodu v tom mají například nástěnná akvária natureWall prodávaná katalogově, která po usazení vnitřního ekosystému vypadají přesně jako v tom katalogu. Jejich sladění s interiérem je proto jednoduché. Navíc se u nich dá přes mobilní telefon měnit intenzita podsvícení zadního panelu a barva led osvětlení, což estetický účinek ještě umocňuje. „Ať už si akvárium objednáte od profesionálů, nebo si jej budete vytvářet vlastními silami, vždy doporučuji si nejdřív udělat nějakou barevnou vizualizaci, abyste měli předem představu, jak vám bude ladit s interiérem,“ doporučuje Radek Baroch.
Ne k teplu, ne na slunce
Sladění vnitřního aranžmá a převažujících barev mohou zkomplikovat ještě zákonitosti pro umístění nádrže. Akvárko by totiž nemělo být umístěné u okna nebo přímo proti oknu, ani nad topením či na stěně, do níž se většinu dne opírá slunce. (to platí zejména u domů, které nemají zateplenou fasádu, jež průnik tepla zvenku omezuje). „Nadbytek světla ovlivňuje životní podmínky pod hladinou a akvárium se pak více plní řasami. Stejný efekt má ohřívání od topení nebo od dlouhodobě osluněné vnější stěny. Při vyšší teplotě totiž vzniká více odpadních látek a ubývá kyslíku. Tím se začnou rozvíjet řasy, ale samotné rostliny stagnují, neodebírají živiny a postupně začnou odumírat,“ varuje technik z Akvaria.cz. Pro umístění akvária je tedy vhodná stěna nebo jiné místo v bytě, které je mírně zastíněné a bez blízkosti topení. Co se teploty týká, je dobré v dané místnosti v létě regulovat teplotu. Protože pokud teplota výrazně stoupá nad zhruba 26 °C, bude se voda v nádrži nadměrně ohřívat, což způsobí výše popsané problémy. Regulace teploty v místnosti má přitom ještě jeden efekt – čím menší je rozdíl mezi teplotou vody a teplotou v místnosti, tím méně se z akvária odpařuje voda. Což oceníte zejména tehdy, když je v blízkosti umístěná například knihovna. Nicméně odparu není v zásadě důvod se obávat, jelikož akvárium se může seshora uzavřít krycími skly, která tomuto jevu zabraňují. „Docela často lidé chtějí mít akvárko v ložnici. Jenže nezbytná technika, jako jsou vzduchování a filtrace, přece jen vydávají nějaký zvuk. Ne každému to vyhovuje a předem se to v podstatě vyzkoušet nedá. Takže možné to je, ale není to pro každého,“ upozorňuje Radek Baroch.
Kdo se postará?
„Osazenstvo“ sladkovodního akvária může pocházet z různých koutů světa – z jihoamerické Amazonie či Rio Negro, z afrických jezer nebo z jihovýchodní Asie. Jestliže v nádrži nepotřebujete mít zeleň, je pro vás jasnou volbou Afrika. V těchto nádržích jsou totiž jen kameny, dřevo a ryby. Jestli se chcete o svoje rybičky starat kompletně sami, začínejte určitě právě se sladkovodním akváriem. I tak se toho budete muset dost naučit. Ovšem v případě, že počítáte s pravidelným profesionálním servisem, nemusíte se samozřejmě péčí o něj nijak zabývat a nic nestojí v cestě ani tomu, aby vaše první akvárium bylo rovnou to mořské. „Ten, kdo se chce o akvárium kompletně starat sám, by neměl sbírat prvotní informace v běžných pet-shopech. Jejich obsluha je zaměřená především na to, o co je největší zájem, tedy psy, kočky, hlodavce, případně andulky. Rybičky bývají až na konci jejich zájmu a podle toho také vypadá šíře a kvalita jejich vědomostí o akvaristice,“ říká technik na základě svých dlouhodobých zkušeností.
Buďte trpěliví
Po instalaci nádrže se musí vše nejprve zaběhnout. Musí se v ní namnožit potřebné mikroorganismy, vzniknout vlastní ekosystém, vybalancovat optimální složení vody. V této fázi se například mohou přemnožit řasy, což vůbec nevypadá pěkně. Ale při správné regulaci intenzity světla nárůst množství řas nebude tak dramatický. V této fázi je v každém případě důležité nevypouštět ryby. Zhruba po měsíci už je akvárium „usazené“, je možné do něj vypustit živočichy a vy si můžete začít užívat krásný výhled na svět pod hladinou. Nicméně dalšího půl roku až rok může trvat, než rostliny vyplní prostor nádrže tak, jak si to představujete. Nejpozději po roce je však už akvárium ve vrcholné kondici a vypadá přesně tak, jak jste si vysnili (v případě africké nádrže, tedy bez rostlin, vypadá podle vašich představ prakticky hned po vyladění vnitřního ekosystému). Substrát na dně nádrže postupně uvolňuje potřebné živiny. Ty se vyčerpají v rozmezí tří až pěti let. Pak je možné tyto živiny buď pravidelně dodávat, nebo si dopřát nové vnitřní uspořádání, při němž vyměníte nejen prostředí, ale i samotný substrát.
(Text: Přemysl Souček, foto: archiv společnosti Akvaria.cz)